PUBLIKACJE

Sny jako źródło wiedzy o człowieku

Temat snów istnieje w życiu ludzkości od zawsze. Dawniej były one głównym przedmiotem dociekań mędrców i filozofów. Obecnie badaniami nad nimi zajmują się najróżniejsi naukowcy. Próbują zgłębić ich mistyczne znaczenie. Na przestrzeni wielu wieków napisano setki tysięcy dzieł na ich temat. Między innymi powstało bardzo wiele senników, w których znaczenie symboliczne snów różni się znacząco.

Okazuje się, że najlepszymi interpretatorami naszych marzeń sennych jesteśmy my sami. Obrazy senne są symbolami naszej duszy i naszego umysłu. Udowodnione jest, że od zawsze ludzie mają sny, jednak nie wszyscy je pamiętają. W snach potrafimy przeżywać najróżniejsze stany i emocje. Spotykamy tam różnych ludzi, spotykamy znajomych, bliskich – nie tylko żywych, ale także zmarłych. Nie zawsze też jesteśmy sobą. Możemy odgrywać różne role.

Sny - Źródło wiedzyNajpiękniejsze są sny, kiedy przytrafiają się nam wspaniałe historie. Wtedy jesteśmy szczęśliwi i śmiejemy się. Niestety czasem też śnimy o przerażających rzeczach, zupełnie nagle ogarnia nas panika i lęk, i wtedy płaczemy. Takie właśnie emocje mogą wywoływać u nas sny. Często też emocje te są tak silne, że towarzyszą nam przez resztę dnia. Słownik Języka Polskiego definiuje sen, jako stan fizjologiczny umożliwiający regenerację sił organizmu oraz to, co się komuś śni. Podczas naszych marzeń sennych jesteśmy całkowicie bezradni, jednak paradoksalnie bardziej wolni niż na jawie. Zdaniem Ericha Fromma sen odznacza się doświadczaniem samego siebie. Fromm uważał, że sny są zarówno znaczące jak i doniosłe, dlatego że zawierają przesłanie, które możemy zrozumieć tylko wtedy, gdy znamy klucz do jego tłumaczenia. Sądził, że nie śnimy o niczym, co nie jest ważne, co nie odzwierciedlałoby naszego życia wewnętrznego.

Symbolika snów również odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Dawniej snom nadawano bardzo różne znaczenia. Uważano nawet, że sny to informacje pochodzące od bogów. Tajemniczy język snu natomiast starano się tłumaczyć na wiele sposobów. Mędrcy i kapłani spisywali sny, aby zgłębić tajemnice tej zagadki. Sny i mity mają jedną wspólną cechę – można je zapisać językiem symbolicznym. Jest to język, który rządzi się własnymi prawami. Aby go zrozumieć, trzeba pojąc znaczenie mitów, baśni i snów. W drugim stuleciu naszej ery Artemidor przedstawił bardzo ciekawą interpretację snów. Mianowicie wyróżnił pięć rodzajów snów.

Pierwszy rodzaj mówi o tym, że marzenia senne to sen ukrywający prawdę pod ukrytą postacią. Drugi przedstawia wizję wtedy, gdy to, co widzieliśmy we śnie, spotyka nas na jawie. Trzecia interpretacja snów definiuje wyrocznię jako objawienie zesłane we śnie przez anioła lub inną postać, by wypełnić wolę Boga. Z kolejnego dowiadujemy się o tym, że fantazja jest wtedy, gdy to, co zaprząta nam myśli w ciągu dnia jest przedmiotem naszych sennych marzeń. Wreszcie ostatni rodzaj snów to zjawa, czyli nocna wizja, która objawia się małym dzieciom lub osobom starszym, by ich straszyć lub zgorszyć.

Co ciekawe Ralph Emerson wysnuł teorię, że w marzeniach sennych odzwierciedla się nasz własny charakter, a zwłaszcza te aspekty, które nie dają się zaobserwować w naszym zachowaniu na jawie. Okazuje się, że przesypiamy jedną trzecią naszego życia, co oznacza, że 60-latek ma za sobą 20 lat snu! Bez względu na to, kim jesteśmy i czym się zajmujemy, każdy nasz dzień kończy się bardzo podobnie.

W snach przenosimy się w inny świat, inny wymiar, gdzie z głębi podświadomości wywodzą się nasze sny. Nie zawsze jednak udaje nam się je zapamiętać. Czasem zdarzają się ludzie, którzy twierdzą, że nie mają snów. Tak naprawdę oni w tych opiniach się mylą, każdy ma sny, tylko nie każdy je pamięta. Budząc się rano, wracamy do naszej rzeczywistości, ale w pewnym sensie wciąż dalej śnimy. Właściwie tylko od nas zależy, czy chcemy dalej przebywać w tym złudnym i sennym stanie, czy przebudzić się naprawdę.