PUBLIKACJE

Najpopularniejsze metody wróżbiarskie

Do najpopularniejszych metod wróżbiarskich należy między innymi wróżenie z kart, numerologia, chiromancja i astrologia. Te metody jednak stanowią tylko cząstkę pokaźnego arsenału sposobów przepowiadania przyszłości stosowanych przez naszych przodków.

Niestety sprawą beznadziejną jest poszukiwanie korzeni wróżbiarstwa. Tkwią one bowiem w odległych mrokach prehistorii, o której niewiele wiemy. Okazuje się, że najstarsze znane nam źródła wiedzy prowadzą nas do Mezopotamii w rok 2600 p.n.e. Wtedy to właśnie wróżbici króla Sargona stworzyli poprzez obserwację wątrób zabitych zwierząt ofiarnych zbiór przepowiedni.

W Babilonie natomiast przeprowadzano przyszłość z lotu ptaków, wyglądu kamieni, zjawisk atmosferycznych. Wróżono także z roślin, zwierząt i całkowicie przypadkowych zdarzeń. W starożytnym Rzymie badanie starożytności należało do powinności państwa. Zajmowali się tym specjaliści, którzy mieli status urzędników, tzw. augurowie. Wtedy najczęściej wróżono w oparciu o zachowanie się żywiołów, chociaż, nie tylko one stanowiły tak ważną wenę dla ówczesnych wróżek i wróżbitów. Jedną z najpopularniejszych metod wróżbiarskich jest wróżenie z ognia, czyli piromancja. Polegało ono na śledzeniu zachowania się ognia. Szybki i równomiernie buchający płomień uważany był za korzystny znak, zaś tlący się i nieregularny stanowił niepomyślny omen. Do tych przepowiedni wykorzystywano także dym. Zbyt silny to był zły znak. Dym unoszący się pionowo to był natomiast już dobry znak.

Metody WróżbiarskieKolejną metodą wróżbiarską jest wróżenie z powietrza, czyli aeromancja. Ta metoda polegała na obserwacji wiatru. A dokładniej z jego kierunku. Wiatr wiejący ze wschodu zwiastował szczęście, z południa natomiast oznaczał wyjawienie jakiejś tajemnicy. Wiatr zachodni przepowiadał nieszczęście, a północny oznaczał brak odpowiedzi, Okazuje się, ze zwracano również uwagę na układ chmur i na pioruny. Trzecią metodą wróżenia było wróżenie z wody, czyli hydromancja. Ta metoda polegała na interpretowaniu zjawisk na powierzchni wody, czyli przypływów, odpływów i prądów. Wrzucano także do wody kamienie szlachetne, złoto lub srebrne płytki opatrzone czarodziejskimi znakami.

Kobiety używały do wróżenia kuleczek z chleba. Na nich były wypisane imiona podejrzanych. Wrzucane były do wody i kulka, która rozpuściła się jako pierwsza wskazywała złoczyńcę. Następna metoda wróżbiarska, to wróżenie z kuli. Jest uznawane za jedną z najbardziej skutecznych metod przepowiadania przyszłości. Wpatrywanie się w kryształową kulę to jeden z bardziej tajemnych metod jasnowidzenia. Do dzisiejszego dnia nie wyjaśniono, dlaczego w krysztale pojawiają się obrazy.

Początkujący doznają w tej sztuce wróżenia takich odczuć jak prądy ciepła i zimna, potężny blask. To właśnie zraża ich do dalszej nauki. Mimo tego, wróżenie z kuli uznawane jest za niezwykle skuteczną metodę odczytywania wielu zjawisk. Inną metodą wróżbiarską jest wróżenie z pomocą zmarłych, czyli nekromancja. Od najdawniejszych czasów ludzie byli przekonani, że dusze zmarłych dysponują wiedzą o przyszłości. Właśnie z tej wiary rozwinęła się metoda wróżbiarska. Jest ona najmroczniejszą dziedziną magii. Jest to forma działalności, w której czarujący, zwany nekromantą przyzywa duchy zmarłych w celu poznania prawdopodobnych wersji przyszłości.

Wróżenie na podstawie obserwacji ptaków, czyli ornitomancja to wnioskowanie na podstawie zachowania się ptaków. Ich lot i wydawane dźwięki również odgrywały duże znaczenie. Inną metodą wróżbiarską jest lanie wosku. Metoda ta pochodzi z Turcji. Wypowiadając magiczne formułki rozgrzewano wosk na ogniu. Wlany do wody ukazywał różne figury, które służyły do przepowiadania przyszłych wydarzeń. Ta metoda przetrwała do dzisiejszego dnia jako wróżba andrzejkowa. W późniejszym natomiast czasie zajmowano się astrologią, kartomancją ,numerologią i chiromancją. Te metody są obecnie dobrze znane i często wykorzystywane w odczytywaniu przyszłości.

Wspomniane metody wróżbiarskie, którą są niewątpliwie dziwaczne, ale i poważne i śmieszne, mogą wywołać u niejednej osoby przekonanie, że wróżbiarstwo to jedna wielka „bujda”. Jednak jak pokazuje przeszłość liczba praktyk jest niezliczona. To właśnie wskazuje, że potrzeba odgadnięcia przyszłości jest niezwykle silna. Każde interpretowane zjawisko nawiązuje kontakt z nasza podświadomości i intuicją, i nie jest ważne z czego wróżymy.