PUBLIKACJE

Reiki

ReikiReiki jest metodą uzyskania pełnej harmonii ciała i umysłu według Usui’’, tak brzmi pełna nazwa systemu posługiwania się uzdrawiającą energią w celu uzyskania Rei i Ki, czyli pełnej fizycznej i psychicznej harmonii. Pierwsze podstawy systemu zostały opracowane przez Japończyka Usui Gyoho Mikao w1922 roku. System ten posiada wiele aspektów i poziomów. Elementem wyjątkowym Reiki jest Reiju, jest metodą, która między innymi wspiera proces wewnętrznego rozwoju adepta, oraz pomaga mu rozwijać jego wrodzone, naturalne zdolności pracy z tzw. uzdrawiającą energią.

Reiki oparty jest na różnych sposobach posługiwania się uzdrawiającą energią oraz technikach medytacyjnych, głównym celem jest wyciszenie umysłu i poszerzenie świadomości. Pierwszą zaletą systemu Reiki jest prostota w zastosowaniu przy zachowaniu głębi działania. Podstawowym elementem tej metody jest uzdrawianie za pomocą dłoni. Praktykujący nie używa tutaj swojej własnej siły życiowej, ale jest czymś w rodzaju „kanału” dla uzdrawiającej energii. Energia rozpuszcza bloki energetyczne, przywraca naturalny stan harmonii i równowagi, zarówno uzdrawiającemu, jak też uzdrawianemu, aktywując jednocześnie procesy samoregulacji organizmu.

Praca z uzdrawiającą energią w celu uzyskania Rei i Ki jest całkowicie bezpieczna i nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. Uzdrawiająca energia może być stosowana w różnych warunkach, sytuacjach, miejscach, o każdym czasie. Bez względu na płeć czy wiek z dobrodziejstw tego systemu mogą korzystać wszyscy. Rozwinięte umiejętności przywracania fizycznej i duchowej harmonii, wsparte procesem Reiju otrzymanym od mistrza Reiki, mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w różnych życiowych sytuacjach.

Zaletą systemu Reiki jest to, że nie tylko przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, ale wpływa w dużym stopniu na rozwój duchowy tak przekazującego, jak i otrzymującego uzdrawiającą energię. Usui Reiki Ryoho jest wszechstronnym systemem pomagającym w integracji ciała, umysłu i ducha. Sposób ten to nawiązanie kontaktu z własnym ciałem, emocjami, uczuciami, oczyszczenia bloków fizycznych, psychicznych, a także wspaniałą metodą relaksu pomagającą w rozluźnieniu napięć.

Reiki doskonale uzupełnia i wspiera inne formy uzdrawiania na przykład: ziołolecznictwo, akupresurę, masaż. Tak, więc Reiki będzie służyć pomocą lekarzom, fizykoterapeutom, masażystom, itp. W ujęciu Zachodnim system Reiki kojarzy się tylko i wyłącznie z uzdrawianiem, czyniąc z tego aspektu główny cel. Tymczasem zgodnie z naukami Usui Gyoho Mikao jest to jedynie środek. W swej oryginalnej formie Usui Reiki Ryoho wykracza poza nakładanie rąk, masaż, itp. Zamiarem Usui Gyoho Mikao było przekazanie wiedzy dającej nam możliwość pełnego rozwoju naszych ukrytych zdolności, radzenia sobie z problemami dnia codziennego, a nasze życie uczyni pełnym znaczenia.

Korzyści Reiki to m.in. lepszy kontakt ze swoim ciałem, energią i intuicją. System naturalnego uzdrawiania jest całkowicie bezpieczny, bezinwazyjny, nie wymaga żadnych predyspozycji czy też specjalnych uzdolnień. Przyczynia się do uzdrawiania, oraz skutecznie wspiera inne znane tobie metody. Daje wspaniały sposób uzyskania relaksu, który pomoże ci w rozluźnieniu napięć, daje tobie wiele przestrzeni i swobody.

Niezależnie od miejsca i czasu, zawsze, kiedy tego potrzebujesz możesz skorzystać z uzdrawiającej energii. Kiedy okaże się, że nie masz pod ręką lekarstw, ziół, kiedy dopadnie cię stres, zmęczenie wtedy zawsze masz „przy sobie” uzdrawiającą energię. Aby kontakt z czymś tak bogatym i wyzwalającym jak Reiki mógł odbyć się na najwyższym poziomie, cały przekaz metod i środków stosowanych w tym systemie został podzielony na trzy stopnie nauczania: Stopień podstawowy – obejmuje m.in. cztery „inicjacje”, ćwiczenia oddechowe, medytacje, podstawy samoleczenia i uzdrawiania ludzi, zwierząt i roślin.

Właśnie tu poznaje się podstawowe techniki uzdrawiania i samooczyszczania oraz następuje zharmonizowanie kanału na przepływ uzdrawiającej energii poprzez Reiju.  Stopień wewnętrzny – ze względu na swój ezoteryczny charakter przeznaczony jest dla osób pragnących głęboko wejść w świadomość Reiki. Podstawę tego stopnia tworzą m.in.  „inicjacje”, medytacje, łagodne formy masażu, terapie mentalne, oraz zabiegi wykonywane na odległość. Stopień mistrzowski – związany jest między innymi z przygotowaniem do pracy w charakterze nauczyciela Reiki. Stopień ten obejmuje takie elementy jak np. naukę ceremonii inicjacyjnych.