PUBLIKACJE

Techniki Afirmacji

Zapewne większość z nas spotkała już się z terminem „afirmacja”. Jedni mieli z nią kontakt zgłębiając temat rozwoju duchowego, inni przy okazji pracy nad rozwojem osobistym, jeszcze inni od swoich znajomych zafascynowanych tematyką z zakresu ezoteryki, a jeszcze inni ucząc się psychologii. Afirmacja to każda myśl, która jest przez nas cały czas powtarzana.

Zastanówmy się, czy mamy takie myśli w swoim umyśle, które pojawiają się dosyć często, albo gdy powtarzamy je sobie czekając na jakieś wydarzenie. Zawodnik bokserski przed walką afirmuje sobie zdania typu: „jestem zwycięzcą”, „ciężko pracowałem i jestem dobrze przygotowany”, „musi mi się udać” (są to przykłady afirmacji pozytywnych). Inny przykład: chłopak widząc, że zaraz przejdzie obok koleżanki w której jest po uszy zakochany, mówisz sobie: „co ja jej powiem, przy niej wydaję się taki beznadziejny”(jest to przykład afirmacji negatywnej). Przeważnie, nie są to myśli oderwane od rzeczywistości, dotyczą relacji z ludźmi, zajęć, obowiązków lub zabaw z którymi stykamy się na co dzień.

Techniki AfirmacjiAfirmowanie się w drugim znaczeniu jakie przyjmuję jest to świadome używanie myśli jako narzędzia w celu wywołania zmiany w swojej postaci (na którą mogą się składać takie elementy jak osobowość, charakter, wygląd, stan posiadania oraz część duchowa). Wielu ludzi zaczyna używać afirmacji, bo nie podoba im się ich wygląd, chcieliby być szczuplejsi, bardziej wysportowani, albo chcą być bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej.

Niektórzy z kolei, pragnął być po prostu szczęśliwsi, pełniej przeżywać swoje życie. Jest ogólnie dużo powodów dla których zaczynamy się afirmować. W tym miejscu pojawia się pytanie w jaki sposób i jak się afirmować, aby to było skuteczne. Pamiętajmy o tym, aby afirmować rzeczy dla nas prawdziwe. Najważniejszą zasadą w tej metodzie jest wypowiadanie zdań, które dla są nas prawdziwe. Czyli mają to być zdania do których jesteśmy całkowicie przekonani. Musimy być pewni tego co mówimy. Trzeba działać planowo.

Ustalmy jaki jest nasz cel, marzenie i podzielmy go na pewne średniej wielkości elementy, zacznijmy od afirmacji małych pojedynczych spraw, a w raz z postępem zwiększajmy rozmach. To bardzo ważne byśmy zaczęli od afirmacji małych pojedynczych i konkretnych. Czasem nawet będą to rzeczy trywialne. Chodzi tu o nabranie pewnych nawyków.

Należy połączyć afirmacje z działaniem. Łączenie afirmacji z działaniem wzmacnia samą afirmacje dając podświadomości informacje zwrotną. Przede wszystkim zwiększa to naszą siłę sprawczą. Jesteśmy w stanie robić coraz więcej i podnosimy jakość swoich działań łącząc je na wyższym poziomie. Odwołujmy się też do swojej pamięci. Afirmacje, których będziemy używać niech wynikają z naszego doświadczenia lub niech się z nim łączą. Ważny jest też aspekt układania samych afirmacji. Używajmy prostych, twierdzących zdań w czasie teraźniejszym. Używajmy słów, które potwierdzają naszą siłę sprawczą. To są najogólniejsze zasady, reszta zależy od naszych preferencji, pomyślmy co najbardziej może na nas wpłynąć i jest zgodne z naszymi zamysłami. Nie pozwólmy aby dopadła nas nuda.

Wybierzmy jakąś afirmacje i stosujmy ją jakiś czas. Lecz jeśli zauważymy, że nie budzi ona w nas żadnych skojarzeń i uczuć zmieńmy ją na nową. Pośpiech także nie jest wskazany. Na wszystko potrzeba czasu. Według zasady „mniej oznacza więcej” wraz z upływem dni będziemy się coraz bardziej rozwijać, nie czekajmy na zmiany, one same przyjdą.

Pamiętajmy, że afirmacja ma za zadanie wzmocnić nasze pozytywne strony, a nie zmieniać nas w inne osobę. Wyszukujmy w sobie tego co dobre, co już potrafimy, z czego się cieszymy i na tym opierajmy swój rozwój.

Zaakceptujmy swoją osobą taką jesteśmy. Z naszym umysłem jest tak, że może on podążać jedynie o jeden krok będący w zasięgu jego możliwości. Jeśli wskażemy mu pierwszy, drugi, trzeci krok i następne poprowadzi nas tam gdzie będziemy chcieli się znaleźć. Myśl jest właśnie taką wskazówką, która mówi na co ma patrzeć nasz umysł.